Czy warto zainwestować w tynk mozaikowy?

Niegdyś elewacje domów były przede wszystkim wykańczane za pomocą płytek klinkierowych. Obecnie wciąż się z nich korzysta, ale część osób decyduje się na inną możliwość, jaką są tynki mozaikowe. Tynki te są kolorowymi kruszywami, które łączy się z żywicą silikonowo-akrylową. Takim tynkiem można wykończyć podmurówkę, cokoły czy też obręb drzwi oraz okien. Bardzo często wykańcza się nimi także betonowe słupki ogrodzeniowe, aby nadać im wyjątkowego charakteru.

W jaki sposób można wykorzystać tynki mozaikowe?

Tynki mozaikowe zdecydowanie nakłada się szybciej i sprawniej niż płytki klinkierowe. To także jest spory atut i wiele osób bierze go pod uwagę decydując, w jaki sposób ozdobić elewację. Kolorystyka tego typu tynków jest bardzo różnorodna i na rynku zdecydowanie nie brakuje produktów, które są w stanie zadowolić nawet najbardziej wymagających klientów.

Jak jednak wybrać kolor, aby harmonizował on z całą elewacją?

Przede wszystkim na samym początku powinniśmy zwrócić uwagę na kolorystykę dachu, tynku strukturalnego oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Na tej podstawie możemy dokonać wyboru tynku, który faktycznie będzie pasował do całokształtu. Ważną kwestią jest także dopasowywanie tynku mozaikowego do miejsca, w którym ma zostać on nałożony. Najlepiej jest gdy w nasłonecznionych miejscach znajduje się jasny tynk. Ciemny tynk nie blaknie, jednak gdy ma cały czas styczność z wysokimi temperaturami, to może niestety się odkształcić.

Czy tynki mozaikowe można stosować także w innych miejscach niż elewacja? Zdecydowanie tak. Tego typu tynki stosuje się także we wnętrzach. Wiele osób wybiera je jako pokrycie ścian w nieogrzewanych garażach, które są często narażone na zniszczenia i zabrudzenia. Taki tynk mozaikowy bez problemu sprawdzi się także w naszym domu, przykładowo w kuchni.

Jak nakłada się tynk mozaikowy?

W miejscu, w którym chcemy nałożyć tynk mozaikowy, należy przede wszystkim przeszlifować powierzchnię. Ponadto musi zostać ona także zagruntowana odpowiednim preparatem, przed nałożeniem właściwego tynku. Następnie można już stosować tynk na elewację. warto jednak pamiętać o tym, że jeśli powierzchnia była wcześniej tynkowana, to nie można nakładać tynku mozaikowego na stary strukturalny tynk. Dlaczego? Ponieważ wraz z jego postępującą degradacją, zniszczeniu będzie ulegał także tynk mozaikowy.
Wewnątrz pomieszczeń tynk mozaikowy można tak naprawdę nałożyć na każdą powierzchnię, oczywiście po jej wcześniejszym zagruntowaniu. Wówczas tynk uzyska odpowiednią przyczepność.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Solve : *
24 − 21 =