Czy wygładzanie tynku gipsowego jest potrzebne?

newly constructed homes with solar panels on the roof under a bright sky A close up of a brand new structure with dark solar panels. Zonneenergie, Zonnepanelen, Translation Sun Energy, solar panel. Generative AI

Czy wygładzanie tynku gipsowego jest potrzebne? 

Tynki gipsowe uchodzą za tynki najbardziej estetyczne. Nie posiadają tak uziarnionej struktury, jak to jest w wypadku tynków cementowo-wapiennych. Dlatego też obecnie są one dużo częściej wybierane przez inwestorów, ale także przez osoby prywatne. Posiadają one wiele praktycznych cech, które również przemawiają za tym wyborem. Jeśli chcemy otrzymać odpowiednio gładką ścianę, to tynki gipsowe są jedynym słusznym rozwiązaniem. Czy jednak taki tynk nie wymaga już żadnego dalszego wygładzania? Trzeba przyznać, że niestety sprawa nie jest tutaj aż tak oczywista. Na powierzchni tynków gipsowych również powstaje nieco chropowata struktura, która jest wyczuwalna pod palcami i z bliska widoczna gołym okiem. Dla wielu osób takie rozwiązanie jak najbardziej jest do zaakceptowania, ale niektórzy chcą mieć idealnie gładką powierzchnię, którą jak najbardziej da się osiągnąć.

Jak wygładza się tynk?

Choć zatem wygładzanie tynków gipsowych nie jest konieczne, ponieważ bezpośrednio na nie można nakładać farbę, to wiele osób mimo wszystko decyduje się na właśnie takie rozwiązanie. Wygładzanie tynku przebiega etapowo i potrzebne są do jego prawidłowego wykonania odpowiednie narzędzia.

Taki tyn po narzuceniu na ścianę, wyrównuje się przy pomocy łaty aluminiowej. Różne ubytki, które mogą na nim powstać, można natomiast szybko uzupełnić pacą wykonaną ze stali nierdzewnej. Po tym pierwszym etapie, trzeba poczekać na utwardzenie się tynku. Czas ten może różnić się w zależności od użytego produktu, jednak zazwyczaj jest to: 20-40 minut. Przy pomocy linijki trapezowej w następnej kolejności wyrównuje się powierzchnię ściany. Jeśli zostanie jakaś nadwyżka tynku, a pewne miejsca mają wgłębienia, wówczas dzięki nim można je uzupełnić.

Następnie przy pomocy szpachli powierzchniowej wygładza się całą powierzchnię i można przejść już do tzw. gąbkowania. Na czym ono polega? Cała powierzchnia gipsowana, powinna zostać przez nas pokryta wodą. Przy pomocy delikatnej i czystej gąbki musimy ją przetrzeć, aby zdjąć mleczko gipsowe.

Metalową pacą następnie wygładza się powierzchnię ściany. W przypadku narożników najlepsze może okazać się użycie szpachli kątowej, aby móc sprawniej i dokładniej dotrzeć do tych miejsc.

Czasem konieczne może okazać się powtórzenie tych poszczególnych kroków nawet kilka razy. Z tego też względu czasem warto zatrudnić osobę doświadczoną do wykonania tej pracy, jeśli sami nie czujemy się w niej odpowiednio doświadczeni.

Dlaczego warto zastosować gładź?

Na tynku gipsowym możliwego jest również zastosowanie gładzi. Wygładzanie tynku gipsowego nie zawsze przyniesie nam bowiem taki efekt końcowy, jakiego faktycznie byśmy oczekiwali. Wygładzenie tynku samo w sobie zawsze jest słusznym rozwiązaniem, ale gładź jest kropką nad „i”.

Przed nałożeniem ściany konieczne jest jej zagruntowanie. Jeśli natomiast chodzi o wybór samego gruntu, to nie jest to sprawa zbyt skomplikowana. Można w sklepie budowlanym znaleźć wiele rodzajów gładzi, które są dostosowane do ścian gipsowych.

 

Sprawdź więcej w poradniku na https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/czym-i-jak-wygladzac-tynk-gipsowy-kompletny-poradnik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Solve : *
44 ⁄ 22 =