Czym się kierować projektując miejsce do pracy w domu?

Kiedy pracujemy w domu, konieczne jest zaaranżowanie do tego celu odpowiedniego miejsca. Najlepiej byłoby, gdyby był to oddzielny gabinet. Decydując się na budowę domu, warto, by jego plany uwzględniały jedno dodatkowe pomieszczenie z przeznaczeniem na gabinet.

W przypadku, gdy do dyspozycji mamy mieszkanie, idealnym rozwiązaniem byłby wyodrębniony pokój do pracy. Specjalnie zaaranżowane pomieszczenie, w którym moglibyśmy się bez większego trudu skupić na zadaniach i obowiązkach zawodowych. Nie zawsze jednak jest to realne. Co zatem zrobić, gdy potrzebujemy skorzystać z pomieszczenia, którego fizycznie nie ma? Najlepiej wówczas wyodrębnić z jednego pokoju chociaż minimalny kącik do pracy. Jak to zrobić, dowiecie się z tego artykułu.  

Wystrój sypialni a miejsce do pracy w domu

Teoretycznie sypialnia, jeśli jest widna, byłaby najlepszym miejscem, w którym da się utworzyć przestrzeń do pracy. Jest to pokój, który w ciągu dnia jest praktycznie nieużywany. Można więc z daleka od domowego zgiełku, w spokoju popracować. Przy założeniu, że to całkiem spory pokój, gdzie oprócz łóżka znajdzie się miejsce dla niewielkiego biurka z funkcją przechowywania, wówczas pomysł na zaaranżowanie miejsca do pracy właśnie w sypialni, wydaje się być rozwiązaniem idealnym. Zwłaszcza, że biurko może pełnić także funkcję toaletki, gdy postawimy na nim lusterko obok laptopa.

Taka wielofunkcyjność pomieszczenia jest dobrym rozwiązaniem przy małych mieszkaniach. Pozostaje jeszcze kwestia wystroju sypialni. Dobrze, jeśli aranżowaliśmy ją w stonowanych kolorach. Lecz gorzej, jeśli w takich typowo sprzyjających relaksowi, odprężeniu i łatwemu zasypianiu. Wówczas nie będziemy mogli w niej wydajnie pracować, gdyż dominujące relaksacyjne kolory spotęgują szybo poczucie senności, a bliskość łóżka może tylko zachęcić do przerwania pracy i oddaniu się popołudniowej drzemce. Musimy zatem szukać dalej stosownego miejsca na stworzenie przestrzeni do pracy.

Kącik do pracy urządzany w salonie

Weźmy jeszcze pod rozwagę salon, jako potencjalne miejsce do wygospodarowania miejsca służącemu wykonywaniu zawodowych obowiązków. Niby to pokój przestronny i zwykle największy z dostępnych w mieszkaniu. Jednak zwykle pełni kilka funkcji. Zwykle bowiem, łączy funkcję wypoczynkową z jadalnianą, a nierzadko także ze strefą sypialną. Jest przy tym epicentrum życia rodziny i przyjmowania gości. Czy zatem jest faktycznie dobrym miejscem na mini gabinet do pracy? Czy zapewni odpowiedni poziom skupienia? Przecież dostępność przestrzeni i miejsc do przechowywania to nie wszystko dla stworzenia idealnego miejsca do pracy twórczej. Ponadto, dodanie salonowi nowej funkcji może zaburzyć jego rolę priorytetową, jaką niewątpliwie jest relaks domowników.

miejce do pracy urządzone w stylu skandynawskim

Często spotykamy się, w domowych aranżacjach, z wykorzystaniem salonu jako miejsca do pracy. Wtedy laptop stoi na stoliku kawowym, a osoba w niewygodnej pozycji, pochyla nad nim, tonąc w stercie dokumentów porozrzucanych wokół na kanapie. Lecz czy jest to obraz idealnego miejsca do pracy, to już kwestia subiektywna. Na pewno takie rozwiązanie nie będzie korzystne dla osób, które cenią sobie ład i porządek, a pozornie twórczy chaos nie jest dla nich do zaakceptowania.

Urządzając miejsce, w którym chcemy pracować musimy kierować się własnymi potrzebami i komfortem. Nie ma recepty na stworzenie idealnego kącika do pracy. Dla jednych będzie to toaletka w sypialni, inni zadowolą się laptopem w salonie, a jeszcze inni zaadaptują na ten cel kuchnię, korytarz albo jadalnię. Najważniejsze, by urządzić to miejsce w taki sposób, by wzmagało kreatywność i niczym nie zakłócało wykonywania zleconych czynności.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Solve : *
24 ⁄ 12 =