Kontrastowe kolory we wnętrzach – odważ się na odrobinę szaleństwa

Drewniana podłoga na poddaszu

Urządzasz nowe mieszkanie, a może planujesz odświeżający remont po latach monotonii i zastanawiasz się, jak właściwie dobrać kolory do Twoich wnętrz? Daj się skusić na odrobinę szaleństwa i postaw na kontrast!

Wybór kolorów do wnętrz

Niezależnie od tego, czy lubisz wnętrzarskie kombinacje, wybór kolorów ścian i elementów wystroju to zawsze stresujący moment. Malowania nie robimy przecież co weekend, a meble wymieniamy nieco rzadziej, niż części codziennej garderoby. Właśnie dlatego decyzja o kolorach farb i dodatków powinna być świadoma i przemyślana – w końcu to one budują atmosferę naszych wnętrz i zamieniają puste, chłodne przestrzenie w bezpieczny azyl, który nazywać możemy domem.

Kolor idealnie dopasowany

Oczywiście nie zawsze mamy możliwość samodzielnego wyboru kolorów wszystkich elementów wnętrza. Dębowa komoda po dziadkach, wypoczynkowy zestaw kupiony okazyjnie od znajomych czy ulubiona – wygodna, choć dawno niemodna – sofa mogą skutecznie pokrzyżować nam dekoratorskie plany, ale… mogą również stać się punktem wyjścia lub inspiracją do wnętrzarskich poszukiwań. Bez względu na to, czy możesz decydować o całości wystroju czy też musisz dopasować plany do bazowych elementów, szykując się do remontu musisz zastanowić się, jakie barwy wypełnią Twój dom.

Bezpieczna monotonia

Jedną z ważniejszych kwestii jest wybór pomiędzy bezpieczeństwem utrzymywania poszczególnych wnętrz w jednej gamie kolorystycznej, a nieco odważniejszym łączeniem ze sobą kontrastowych barw. Mimo prężnego rozwoju wnętrzarskiej branży i nowoczesnej mody, wielu z nas wciąż pozostaje wiernymi zachowawczej strategii jednolitych barw, najlepiej w odcieniach beżu i brązu, które doskonale łączą się z naturalnym kolorem drewna. To oczywiście duże uproszczenie, jednak nie trudno zauważyć pewną tendencję do utrzymywania domowych wnętrz w jednolitej kolorystyce.

Postaw na kontrast

Kojącą i pełną harmonii atmosferę można jednak zbudować nie tylko pozostając w zachowawczej monotonii barw. Kontrastujące kolory nie muszą kłócić się ze sobą powodując napięcie wśród domowników. Odpowiednio dobrane, dopełniają się tworząc harmonijną kompozycję wypełniającą dom pozytywną energią i – nawet w przypadku intensywnych barw – spokojem.

Więcej wskazówek na temat właściwego doboru barw znajdziesz na https://www.sniezka.pl/jak-wybrac-kolor/barwy-uzupelniajace-sie-czy-kontrastowe-zestawienia-sprawdz-jakie-kolory-do-siebie-pasuja.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Solve : *
17 − 9 =