Na co zwrócić uwagę przed zakupem miekszania z rynku wtórnego?

Długo zastanawiałeś się nad zakupem mieszkania, a sen z powiek spędzała Ci kwestia: nowe, wprost od dewelopera, czy może jednak tańsze, ale używane? Jeśli podjąłeś decyzję i uznałeś, że to używane mieszkanie będzie dla Ciebie najlepszym wyborem, mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które z pewnością przydadzą Ci się przy podpisywaniu umowy. Podpowiadamy na jakie dokumenty warto jest zwrócić szczególną uwagę przy wyborze używanego mieszkania. 

Księga wieczysta nieruchomości to najbardziej oczywisty dokument, który należy sprawdzić przed zakupem używanego mieszkania. Wiemy jednak, że warto sprawdzić jeszcze kilka innych, ważnych, dodatkowych aspektów oraz dokumentów tak, aby bez żadnych komplikacji móc cieszyć się nowymi czterema kątami. Jakie dokumenty warto sprawdzić przed zakupem używanego mieszkania?

Prawa rzeczowe i służebności

Informacje na ten temat znajdują się zawsze w trzecim rozdziale Księgi Wieczystej. Czasami zdarza się, że mieszkanie zostaje przekazywane rodzinie na przykład w formie spadku, jednak z pewnymi warunkami oraz zastrzeżeniami. Może zdarzyć się tak, że mieszkanie zostało przekazane rodzinie, jednak z zastrzeżeniem, że darczyńca będzie miał prawo mieszkać w nim do końca życia.

Hipoteka i jej obciążenia

Obciążona hipoteka mieszkania nie oznacza braku możliwości jej kupna oraz sprzedaży, warto jednak zorientować się czy nasze wymarzone, przyszłe mieszkanie obciążone jest hipoteką, a jeśli jest to na jaką sumę.

Plan przestrzennego zagospodarowania

Jeśli chcesz mieć pewność, że w pobliże nie planuje się nowych placów budowy, powstania nowych instytucji warto zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego Twojej najbliższej okolicy.

Dowody opłat za mieszkanie oraz media

Warto poprosić o przedstawienie dowodów opłaty za wszelkie płatności, ich wystawianiem zajmuje się Spółdzielnia Mieszkaniowa. Dzięki temu dowiesz się również jakie okażą się rzeczywiste koszty użytkowania danego lokalu.

Kupno używanego przestaje być ryzykiem, kiedy już wiesz na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Solve : *
29 + 13 =