Projektowanie ogrodu – wyodrębnienie stref funkcjonalnych

Luxurious new construction home in Bellevue, WA. Modern style home boasts two car garage spaces and well manicured front yard. Northwest, USA

Zanim zacznie się przystępować do poważniejszych prac na terenie ogrodu, warto mieć projekt. W nim uwzględnić trzeba wszystkie strefy funkcjonalne. Trzeba ustalić, które są potrzebne i ile miejsca przeznaczyć na każdą z nich. Ważne jest także ich rozmieszczenie.

Projektowanie ogrodu ze wszystkimi ważnymi strefami

Można wyróżnić cztery najważniejsze strefy. Są to te, jakie spotyka się w większości ogrodów. To strefa wypoczynkowa, rekreacyjna (do gier i zabawy), reprezentacyjna oraz gospodarcza. Obszar dla wypoczynku to ten, w którym znajduje się altana ogrodowa oraz meble, jak stolik czy krzesła. W tej strefie może być także przewidziane miejsce na grill. Zawsze, kiedy planowane jest urządzanie ogrodu, to z myślą, by w nim wypoczywać. Strefa ta, mniejsza lub większa, pojawi się więc w każdym.

Strefa rekreacyjna to obszar, na którym są konstrukcje służące zabawie dzieci. To także miejsce, gdzie mogą grać w piłkę. Może to być także obszar, na którym i dorośli spędzają aktywnie czas. Funkcję reprezentacyjną posiada obszar do podziwiania. To miejsce, gdzie sadzi się piękne rośliny oraz robi się kompozycje ze skał i roślin. Jest to obszar widoczny z ulicy. Warto, by widziany był także z kącika wypoczynkowego albo z tarasu. Strefa gospodarcza przydaje się na terenie dużego ogrodu. W niej może znaleźć się domek na narzędzia ogrodowe. W małych ogrodach to, co może się przydać, mieści się zwykle w garażu.

Urządzanie ogrodu idealnego dla swoich potrzeb

Własny kawałek ziemi to coś bardzo cennego. Posiadanie go to jeden z głównych powodów, dla których tak wiele osób chce mieć własny dom. Można sadzić ulubione rośliny, cieszyć się ich pięknem i wypoczywać wśród zieleni. By było to miejsce idealne, projektowanie ogrodu musi opierać się na indywidualnych potrzebach.

Nie zawsze będzie potrzebny teren do rekreacji. Zawsze natomiast potrzebna jest strefa wypoczynkowa i warto mieć reprezentacyjną. Zgodnie z indywidualnymi potrzebami można stworzyć jeszcze inne strefy np. wydzielić część ogrodu na krzaki owocowe. Warto się zastanowić, jakie mieć obszary, jak duże i gdzie co porozmieszczać.

Zacząć najlepiej od projektu, ponieważ łatwiej jest dokonywać zmian na kartce, niż później zmieniać coś w terenie. Unika się dzięki temu niepotrzebnego wysiłku i nadmiernych kosztów. Poszczególne obszary mogą być oddzielone alejkami albo roślinnością. Niektóre strefy mogą też nie być od siebie oddzielone, tylko przechodzić jedna w drugą.

oczko wodne w nowoczesnym ogrodzie

Aby ogród był naszą oazą spokoju, komfortu i relaksu powinniśmy zatroszczyć się o jego przemyślany projekt. Dzięki temu unikniemy błędów w jego aranżacji i będziemy mogli cieszyć się naszym ogrodem marzeń.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Solve : *
23 × 1 =