W jaki sposób nakłada się tynk mozaikowy?

Stylish apartment interior with modern kitchen. Idea for home design

Tynk mozaikowy jest niczym innym jak kolorowym kruszywem, które łączy się trwale za pomocą żywicy silikonowo-akrylowej. Dzięki temu staje się on trwały i bardzo wytrzymały. Ze względu na jego świetne właściwości, sporo osób decyduje się na pokrywanie nim elewacji. W szczególności cokołów oraz powierzchni wokół okien i drzwi, aby nadać jej wyróżniający się wygląd. Tynk mozaikowy w takim przypadku świetnie zastępuje droższe i trudniejsze do położenia płytki klinkierowe. Oczywiście nadaje się on także do pokrywania ścian we wnętrzach domów oraz garaży. Jest to zatem materiał uniwersalny, który może przypaść do gustu osobom poszukującym klasycznych, ale zarazem nietuzinkowych rozwiązań.

Jak przygotować podłoże przed nałożeniem tynku mozaikowego?

Nakładanie takiego tynku mozaikowego zawsze powinno odbywać się przy pomocy szpachli. Jeśli nakładamy go na fragment ściany litej, wówczas powinno się to robić w jednym ciągu. To właśnie dzięki temu tynk będzie położony równo i estetycznie.

Przed nałożeniem takiego tynku należy jednak przede wszystkim przygotować powierzchnię. Powinna zostać ona nieco wygładzona, a następnie odpowiednio zagruntowana. Najlepiej jest posiłkować się informacjami umieszczonymi na pudełkach tynków. Tam można przeczytać jak odpowiednio zagruntować powierzchnię i jak w późniejszym czasie nałożyć na nią tynk.

Co ważne, nigdy nie powinniśmy nakładać tynku mozaikowego na stary, odpadający już tynk. Choć mozaika go zakryje, jej umocowanie stanie się niestabilne. Wraz z tym jak tynk zacznie odpadać, niestety odpadnie także i mozaika. Dlatego też warto przed nałożeniem mozaiki taki właśnie tynk usunąć i położyć nową warstwę.

Jak nakładać tynk mozaikowy we wnętrzu?

Oczywiście jeśli nakładamy tynk mozaikowy we wnętrzu, to także powinniśmy zdecydować się na zagruntowanie powierzchni. W każdym przypadku jest to warunek konieczny.

Gdzie jednak we wnętrzach tynk mozaikowy najlepiej jest wykorzystać? Wiele osób kładzie go na ścianach w garażach, które są bardzo narażone na powstawanie różnego rodzaju zabrudzeń. Poza tym świetnie sprawdzi się on także na korytarzach oraz klatkach schodowych, gdzie pełni on rolę lamperii. Natomiast w kuchniach i łazienkach, często ma on rolę typowo dekoracyjną.

Tynki dekoracyjne można kupić w wielu sklepach i zazwyczaj występują one w sporych pojemnościach. Tynki dostępne w ich ofercie są sprzedawane w sporych wiaderkach, w pojemnościach od 15 aż do 25 kilogramów. Znaleźć tam możemy także inne produkty, wymagane do nałożenia tynku.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Solve : *
24 + 12 =