Układanie paneli podłogowych nie jest trudne – jak to zrobić?

Modern country house with the large lawn and a wooden fence. In front of the house there is a covered terrace with a lounge zone. On the lawn there is a trees and flowerbeds. It is sunny. Outside.

Decydując się na wymianę podłogi lub jej ułożenie w nowym domu musimy wiedzieć, że ich montaż nie jest specjalnie skomplikowany i bez trudu poradzimy sobie z nim we własnym zakresie. O ile wiele innych prac remontowych wymaga solidnej ekipy budowlanej, to w przypadku paneli sprawa jest dość prosta.

Układanie podkładu

Pierwszy etap polega na ułożeniu specjalnego podkładu, który może mieć formę elastycznej pianki lub sztywnych podkładów z twardego styroduru (XPS). Zanim jednak do tego dojdzie, warto na posadzce rozłożyć folię budowlaną, która będzie tworzyć barierę nie do przejścia dla wilgoci. Przechodząc do układania podkładu, należy rozmieścić go starannie w każdym pomieszczeniu, dbając, by krańce materiału nie zachodziły na siebie. Warto na tym etapie stosować taśmę samoprzylepną, którą przytwierdzamy nasz podkład do podłoża, by w trakcie układania nie zmienił swojej pozycji.

Dobrej jakości podkład ma za zadanie wyrównać powierzchnię i umożliwić delikatną pracę paneli pod wpływem naszego ciężaru. Jest on także cienką termoizolacją, a czasami ma właściwości redukujące ilość przechodzenia dźwięków między kondygnacjami.

Jak układać panele?

Układanie paneli nie jest skomplikowane, ale warto wyposażyć się w podstawowe narzędzia, które zdecydowanie ułatwią pracę. Część z nich jest konieczna, inne jedynie przyspieszą ostateczny efekty. Nie możemy też zapomnieć o dobrej jakości panelach. Kupić je można np. na stronie https://meister.pl/.
Co powinniśmy mieć, by szybko ułożyć panele w naszym mieszkaniu?

  • piła do cięcia paneli (ręczna lub elektryczna),
  • niewielki młotek,
  • pisak,
  • podkładki dystansowe,

Niezwykle pomocna może okazać się osoba pomagająca nam wykonywać prace przy układaniu podłogi. Prawda jest jednak taka, że nawet w pojedynkę można uporać się z tym zadaniem.

Najtrudniej układa się pierwszy rząd paneli, konieczne jest zachowanie odstępu od ściany, który ma umożliwić pracę paneli. Do tego celu wykorzystujemy specjalne dystanse. Wkładając panele, warto zwrócić uwagę, by robić to jak najdokładniej. Wszelkie szczeliny są później trudne do zlikwidowania. Pamiętajmy, by w razie konieczności nie pobijać paneli bezpośrednio młotkiem. Najlepiej robić to przez niewielką deseczkę. Panele ciąć możemy ręczną piłą do drewna, ale zdecydowanie szybciej poradzimy sobie z pracą jeśli wykorzystamy do tego celu elektronarzędzia. Przed dokonaniem cięcia warto dwa razy sprawdzić, czy dany panel został dobrze zmierzony. W przypadku wyboru kierunku układania paneli może okazać się pomocny artykuł Kierunek układania paneli – kryteria i informacje praktyczne. Warto się z nim zapoznać, aby uniknąć podstawowych błędów.

Montaż listw przypodłogowych

Ostatnim etapem montażu paneli jest przykręcenie lub przyklejenie do ścian listw przypodłogowych, których zadaniem jest zasłonięcie szczeliny dystansowej powstałej w procesie układania naszej podłogi. W zależności od rodzaju potrzebne będą nam wkręty lub specjalny klej montażowy. Przed przykręceniem listwy do ściany warto docisnąć ją do podłogi. Robi się to dlatego, by po postawieniu cienkich mebli nie powstała nieestetyczna szczelina pomiędzy listwami a podłogą.

Całość prac jest dość prosta i poradzi sobie z nią każdy majsterkowicz. Ważne, by wszystkie czynności wykonywać jak najdokładniej. Błędy popełnione w trakcie układania bardzo trudno jest później naprawić.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Solve : *
5 ⁄ 5 =