Jak stworzyć ogród łatwy w pielęgnacji?

Właściwie zaprojektowana strefa zieleni wokół domu podnosi jego standard i prestiż. Równo przystrzyżony, soczystozielony trawnik i ciekawie rozplanowane drzewa, krzewy oraz kompozycje kwiatowe czynią z przydomowego ogrodu stylową, urzekającą przestrzeń, sprzyjającą wypoczynkowi. Relaksująco będzie działać już samo patrzenie na ten piękny ogród. By jednak zachwycał on swoim wyglądem, trzeba o niego dbać. Nie zawsze jednak, zakładając ogród, myśli się o tym, ile pracy będzie trzeba włożyć w jego utrzymanie.

Projektowanie ogrodu łatwego w pielęgnacji

Piękny, zadbany ogród budzi respekt, a nawet zazdrość sąsiadów czy przechodniów. Lecz nie chodzi o to, by spędzać cały wolny czas na jego pielęgnacji. Gdy już na etapie projektowania wiemy, że nie jesteśmy „ogrodowymi ninja”, warto uwzględnić to w planowaniu zielonego terenu, sadząc określone gatunki niezbyt wymagającej flory.

Część terenu można, np. wyłożyć kostką, co będzie skutkowało mniejszą potrzebą koszenia. Na tym obszarze może się znaleźć kącik wypoczynkowy oraz grill. Teren z trawnikiem trzeba tak zagospodarować roślinami, by łatwo było po nim manewrować kosiarką. Rośliny najlepiej wybierać odporne na mróz, by nie trzeba było okrywać ich na zimę. Najlepsze będą te, które są dobrze przystosowane do naszego klimatu i do warunków glebowych na tym terenie, gdzie jest ogród. Dużo prostsza będzie także pielęgnacja ogrodu, jeśli wybierze się rośliny odporne na atakowanie ich przez szkodniki.

Krzewy i byliny będą doskonałą ozdobą działki. Warto stworzyć także skalniak, gdzie będą posadzone rośliny jednoroczne. Duży skalniak oznacza co prawda konieczność pielenia, ale jednocześnie mniej powierzchni do koszenia, gdyż zajmie znaczną część trawnika. Najlepszym wyborem, jeśli chodzi o drzewostan, będą drzewa iglaste. Liściaste bowiem, zrzucają liście na zimę. Iglaki eliminują konieczność grabienia liści.

Uroczy i mało wymagający ogród

Aby ogród zachwycał swoim pięknem należy dobrać i właściwe rozplanować jego poszczególne elementy. Ogród to nie tylko sama roślinność i kwiaty. To także odpowiednio dobrane pod względem wyglądu, funkcji i materiału, z którego są wykonane meble i zabudowa ogrodowa. Stylowa ławeczka, altana, w której znajdzie się stół z krzesłami, czy ustawione nieopodal wejścia do domu rozłożyste, wygodne leżaki dodają ogrodowi uroku i tworzą wyjątkową strefę komfortu i relaksu.

Uzupełnijmy jeszcze ogród o ciekawie poprowadzone oświetlenie, podkreślające jego wyjątkowość. Małe zwisające nad stołem lampki, światła znajdujące się wzdłuż szlaków komunikacyjnych oraz ledowe węże zaznaczające ciekawe miejsca w tej zielonej przestrzeni, przydadzą mu klimatu i tajemnicy. Będą przy tym sprzyjać długim godzinom letniego, wieczornego biesiadowania. Urządzając mało wymagający ogród zyskujemy czas na to, by się nim po prostu cieszyć i w nim wypoczywać. Natomiast, zastosowanie systemu automatycznego nawadniania także skróci znacząco ogrodowe prace.

Tworzenie ogrodu jest zadaniem wymagającym wiedzy i doświadczenia. Warto zatem zaczerpnąć opinii architekta krajobrazu, by uniknąć błędów, związanych z wyborem roślinności. Chcąc zaaranżować łatwy w pielęgnacji ogród, powinniśmy skupić się na zastosowaniu gatunków roślin, które będą intrygujące, a jednocześnie mało wymagające jeśli chodzi o ich pielęgnację. Wrażenie harmonii i relaksu zaakcentujemy natomiast spójnością stylów domu i ogrodu, co pozwoli wzmocnić efekt odprężenia i niczym niezmąconego spokoju.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Solve : *
24 × 5 =