Jak w łatwy sposób zaplanować kupna własnego domu?

Nadszedł czas na zamieszkanie na swoim. Czy zdecydujemy się na wybudowanie nowego czy zakupimy gotowy dom, warto dokładnie przeanalizować wszelkie decyzje budowlane z nim związane. Wszak zakup domu jest inwestycją na długie lata, dlatego warto dobrze go zaplanować.

Planowanie kupna domu

Czynnikiem wartym uwagi powinna być lokalizacja, aby mieć wszelką wygodę, zarówno przestrzenną, jak i dojazdową do każdego ważnego miejsca. Plan powinien zawierać zakup działki budowlanej, spis wszelkich kosztów dotyczących domu oraz ogrodu, a także współpracę z fachowcami. Projektanci wnętrz, firmy wykończeniowe i budowlane, czy też projektanci ogrodów pokazują swoje inspiracje wystroju wnętrz, czy ogrodu.

Własne pomysły są bardzo cenne, natomiast fachowcy ocenią stan budynku, wprowadzą swoje propozycje i pokażą, jak efektownie i w określonym budżecie zrobić piękny i nowy dom. Klient musi zastanowić się, czy chce zbudować dom od podstaw, czy też kupić stary dom i go wyremontować. Kalkulacja kosztów obu działań jest podstawą planowania, a pomocą służą w tym wypadku architekci budowlani. Ponadto należy pamiętać o wykończeniach, wyposażeniu, garażu czy też miejscu wypoczynkowo – relaksacyjnym.

Koszty zakupu domu

Nowy dom bez względu na to czy jest remontowany, czy budowany, pochłania ogromne koszty. Aby je zminimalizować, warto zastanowić się nad jakością i rodzajem materiałów budowlanych, a także wykończeniowych. Obecnie stawia się domy coraz to nowocześniejsze, a urządzanie domu od podstaw to jedna z kosztowniejszych kwestii. Kiedy plan jest spisany w postaci dokumentu i wykonana symulacja, wówczas łatwiej ocenić jaką część budżetu pochłonie. Średnio wycenia się to na kilkaset tysięcy złotych, gdyż wystrój wnętrza szczególnie domów nowoczesnych to są koszty sięgające nawet stu tysięcy złotych.

Oprócz tego ważna jest cena działki budowlanej, dodatkowe opłaty związane z formalnościami, podatkami czy też opłatami za usługi specjalistów. Doliczyć należy wykonanie aktu notarialnego, a także zakup dodatków dekoracyjnych, zarówno do domu, jak i ogrodu. Dodatkowo, marzenia o ogrodzie egzotycznym również pochłoną kilkanaście tysięcy złotych, choćby za samą usługę sprowadzenia roślin z innych krajów.

Przeprowadzka na swoje zawsze budzi silne emocje. Zarówno dla rodziców, którzy muszą się pogodzić z wyprowadzką swojego dziecka z rodzinnego gniazda, jak i nasze związane z oczekiwaniami ale i obawami zamieszkania w innym miejscu niż to dobrze znane. By swojej decyzji nie żałować należy wnikliwie przemyśleć każdy aspekt budowy czy remontu domu pod naszym nowym adresem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Solve : *
22 + 3 =