Jak dobrać baterię do kształtu umywalki?

Umywalka z baterią

Aby uniknąć tworzenia się kałuż na blacie wokół umywalki i zapobiec zamoczeniu ubrań przez strumień z kranu, ważne jest, aby wybrać odpowiednią baterię. Warto więc wiedzieć o kilku rzeczach i wybrać ją z głową.

Jakiego rodzaju armatury potrzebujesz?

Dwa parametry. W bateriach umywalkowych należy zwrócić uwagę na dwie podstawowe rzeczy: wysokość wylewki i długość wylewki umywalkowej. Będzie to miało duże znaczenie, odnośnie tego czy jest to właściwe rozwiązanie dla Ciebie.
Te same parametry zadecydują również o wyborze umywalki. Niska wylewka ma od 12 do 15 cm. Wysoka wylewka – od 25. Pomiędzy tymi parametrami występuje wylewka średnia.

Wysoka czy niska? To zależy od tego, jak jesteś przyzwyczajony do korzystania z umywalki. Jeśli ma służyć tylko do mycia rąk i szczoteczki do zębów, wystarczy niska lub średnia wylewka. Ci, którzy przywykli do mycia głowy w umywalce, a także płukania butów, czy psich łap będą potrzebowali wysokiej wylewki (30 cm lub więcej). Wybierając baterię ścienną, warto zwrócić uwagę na kąt natrysku.

Jak wybrać umywalkę pasującą do baterii?

Ogólna zasada. Im wyższa wylewka, tym głębsza, „miseczkowata” powinna być umywalka. Baterie z wysoką, łukowatą wylewką nie pasują do płaskich umywalek, ponieważ woda rozpryskuje się po całym pomieszczeniu. Umywalki z płaskim blatem można łączyć z bateriami o niskiej konstrukcji.
Właściwa geometria. Wylewka baterii musi być na tyle długa, aby woda pod pełnym ciśnieniem nie spływała na ścianki umywalki, lecz na jej dno: albo do zaworu spustowego, albo – jeśli umywalka jest szeroka – między zawór spustowy a przednią ścianę. Wniosek z tego taki, że wąska umywalka nie nadaje się do baterii z długą wylewką, a zbyt szeroka umywalka nie nadaje się do baterii z bardzo krótką wylewką.
Na co należy zwrócić uwagę: Woda nie wypływa z baterii pod kątem prostym (chyba że „wylewka” baterii ma kształt litery L). Zwykle kąt padania strumienia jest zawsze większy niż 90 stopni – zwykle 110-135 stopni. Należy więc obliczyć długość wylewki i nie zapomnieć o uwzględnieniu odległości armatury od brzegu umywalki. Niektóre modele mają wystarczająco duży kąt, aby woda mogła wypływać z umywalki. W przeciwnym razie woda będzie pryskać na ścianę lub bateria nie będzie w stanie uruchomić pełnej ilości wody.
Wybierając umywalkę, należy sprawdzić, ile ma otworów. Dotyczy to zwłaszcza umywalek wiszących, które są montowane poza nią.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Solve : *
20 − 12 =