Nowoczesne i pewne bezprzewodowe systemy alarmowe

Alarm bezprzewodowy

Zakup i montaż systemów alarmowych to jeden ze sposobów zabezpieczenia swojego dobytku. Dynamiczny rozwój technologii sprawia, że obecnie coraz powszechniejsze staje się użycie urządzeń bezprzewodowych, które stanowią coraz poważniejszą alternatywę dla produktów przewodowych. Warto przyjrzeć im się bliżej i poznać ich najważniejsze cechy.

Zasada działania bezprzewodowych alarmów

Przyjmuje się, że nowoczesne alarmy bezprzewodowe oferowane przez renomowanych producentów nie odbiegają jakością i funkcjonalnością od systemów przewodowych. W przypadku tego rodzaju instalacji komunikacja pomiędzy poszczególnymi urządzeniami odbywa się za pośrednictwem fal radiowych i systemu WL WireLess. Podczas radiowej transmisji danych wykorzystywane są częstotliwości w zakresie od 433 MHz do 868 MHz. Wszystkie urządzenia tworzące system alarmowy, muszą działać na tej samej częstotliwości, aby nie występowały problemy z poprawnością działania całego układu. Alarmy bezprzewodowe mogą pracować w oparciu o komunikację jednostronną lub komunikację dwustronną. Zalecane jest korzystanie z systemów wykorzystujących dwukierunkowy system łączności, który jest niewrażliwy na pojawiające się zakłócenia i zapewnia szybszą reakcję całego systemu. Serce każdego systemu alarmowego stanowi centrala, nazywana również hubem, do której podłączane są pozostałe urządzenia, tworzące inteligentną sieć zabezpieczeń.

Najważniejsze cechy bezprzewodowych systemów alarmowych

Alarmy bezprzewodowe mają tę zaletę, że można do nich podłączać wiele różnych urządzeń. W zależności od preferencji oraz potrzeb możliwe jest korzystanie z bezprzewodowych czujników ruchu, detektorów dymu lub czujników wycieku wody. Do sterowania systemem nadają się klawiatury lub piloty, a komunikaty alarmowe można wysyłać na telefon. Co ważne, dane przesyłane podczas komunikacji centrali z podłączonymi do niej urządzeniami są zaszyfrowane, dzięki czemu nie mają do nich dostępu osoby nieupoważnione. Charakterystyczną cechą bezprzewodowych systemów alarmowych jest łatwość montażu. Brak okablowania sprawia, że instalacja systemu jest łatwa i nie wymaga dużej ingerencji w strukturę budynków. Jest to szczególnie ważne w miejscach, w których wykonywanie tego rodzaju czynności jest zabronione lub niewskazane. Istotnym atutem tego rodzaju instalacji jest także możliwość swobodnej rozbudowy. Coraz więcej systemów jest obsługiwanych za pomocą smartfona lub tabletu z dowolnego miejsca, w którym jest dostęp do Internetu. Wydaje się, że w kolejnych latach popularność bezprzewodowych instalacji alarmowych będzie stale rosnąć i stopniowo będą wypierać z rynku systemy przewodowe.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Solve : *
18 + 30 =