Sufit podwieszany na stropie drewnianym – pomysły i inspiracje

Sufity są dość popularnym rozwiązaniem w Polsce i trzeba przyznać, że coraz powszechniej stosowanym. Zazwyczaj wykonuje się go po to, aby ukryć mało estetyczne instalacje, zmniejszyć kubaturę pomieszczenia czy też aby nadać pomieszczeniu bardziej nietuzinkowego charakteru. Jednak standardowe sufity podwieszane, zazwyczaj mają stalowy stelaż, a sam strop do którego są mocowane jest betonowy lub też murowany. Rzadko wykonuje się sufity podwieszane na stropie drewnianym. Choć jednak jest to rzadkość nie oznacza to wcale, że takie rozwiązania nie są możliwe. Mając strop drewniany, także można pokusić się o wykonanie sufitu podwieszanego.

Czy stropy drewniane są odpowiednio stabilne do sufitów podwieszanych?

Stropy betonowe oraz drewniane, wykazują bardzo dużą stabilność. Drewno mimo wszystko jest zupełnie innym materiałem dlatego nie powinno nas dziwić, że jego stabilność jest znacznie mniejsza. Często wygina się, dlatego wykonują sufit podwieszany na tego typu stropie, należy podjąć się pewnych działań, mających na celu wyeliminowanie tej niedogodności. Stelaż stalowy należy zatem osadzić na belkach nośnych. Choć sam sufit tego typu nie jest ciężki, to warto zawsze zastosować rozwiązania, które w przyszłości nie będą sprawiały nam absolutnie żadnego problemu.

By znaleźć belki nośne, najlepiej jest dokonać nawierceń w różnych miejscach. Dzięki temu szybko można również zweryfikować, jaką mają one grubość. Czasem możemy skorzystać również z wykrywacza przewodów, jednak sprzęt tego typu jest drogi a rzadko mamy w znajomych akurat kogoś, kto nim dysponuje. Jeśli jednak na stropie od spodu są grube deski, wówczas stelaż można zamocować po prostu na nich.

Strop drewniany – jak wykonuje się na nim podwieszany sufit?

Wykonanie takiego sufitu wcale nie jest trudne, dlatego możemy podjąć się tego zadania samodzielnie. To na pewno wygeneruje sporą oszczędność. Zacząć powinniśmy od wyznaczenia poziomu sufitu za pomocą poziomicy. Poziom można sobie wygodnie zaznaczyć na ścianach. W takim miejscu trzeba zamocować profile przyścienne za pomocą kołków. Szerokość ich rozmieszczenia musi mieć około 60 cm.

Na suficie trzeba jeszcze wyznaczyć linię do profili głównych, aby móc je zamontować. Warto mieć świadomość tego, że na wieszakach i kołkach będzie opierać się później cała konstrukcja, dlatego też powinny być one naprawdę bardzo dobrze zamontowane.

Na profilach przyściennych opiera się profile główne. Na wieszakach montuje się je za pomocą stalowych prętów, które służą do mocowania. Później natomiast trzeba zamocować profile nośne, wsuwając ich końcówki do środka profili przyściennych i przykręcić je do głównych. Profile takie trzeba połączyć ze sobą oraz wypoziomować.

Następnie montuje się już same płyty sufitowe, muszą być jednak dobrze przycięte. Powinny być układane w odpowiednim kierunku, a mocowane przy pomocy wkrętów odpowiednio dobranych wcześniej.

Oczywiście pomiędzy samymi płytami, powstaną spoiny. Przy pomocy masy szpachlowej, bardzo szybko jesteśmy w stanie je wyrównać i doprowadzić do należytego stanu. W następnym etapie można pokusić się o nałożenie gładzi gipsowej lub też tynku gipsowego. Później można natomiast już całość pomalować wybraną przez siebie farbą.

Samodzielne wykonanie takiego stropu, na pewno wymaga od nas przemyślenia kilku konkretnych rzeczy. To nie oznacza jednak, iż postępując zgodnie z instrukcjami, nie będziemy w stanie wykonać tego sami. W momencie gdy jednak nie czujemy się na siłach, aby podejmować się takich zadań, możemy po prostu wynająć profesjonalistę.

 

Sprawdź więcej inspiracji i porad na https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/najpopularniejsze-rodzaje-sufitow-podwieszanych

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Solve : *
11 + 11 =