W jaki sposób tnie się płyty kartonowo-gipsowe?

Płyty kartonowo-gipsowe są obecnie powszechnie wykorzystywane. Korzystają z nich nie tylko fachowcy wykonujący remonty ale również i osoby, które starają się zdziałać coś po prostu na własną rękę w kwestii remontu. Sama ich obróbka nie jest aż tak bardzo skomplikowana, jak ich odpowiednie pocięcie.

Przy pomocy jakich narzędzi można ciąć płyty gk?

Narzędziem, którym możemy posługiwać się w trakcie cięcia płyt kartonowo-gipsowych, jest między innymi nóż do tapet. Ma on gładką powierzchnię i jest bardzo ostry. Jego minusem jest jednak to, że nie radzi sobie z całą płytą. Przy jego pomocy można ją jedynie w odpowiedni sposób naciąć, a później próbować złamać. Jest to jednak dość ryzykowne ponieważ nigdy tak naprawdę nie wiemy, czy płyta dobrze się złamie czy też pojawią się jakieś krzywizny.

Skorzystać możemy również ze specjalnego noża do cięcia płyt gk, który ma wygląd małej piły. Jego ostre „zęby” przecinają płytę na wylot, obustronnie wykonuje się cięcie. Prócz tego typu noża, wykorzystuje się również obcinak, który pracuje na podobnej zasadzie. Płyta jest cięta z obu stron. Jest to narzędzie w pełni profesjonalne, dlatego też po jego użyciu, płyta ma idealne docięcie i jest gotowa do montażu.

Jednak narzędziem, z którego korzystają przede wszystkim fachowcy, jest nóż magnetyczny. Można przy jego pomocy nie tylko ciąć płytę w linii prostej, ale również i wycinać jakieś kształty, jeśli potrzebujemy czegoś bardziej nietypowego. Wyrzynarka działa praktycznie na tych samych zasadach. Nie jest to jednak narzędzie zbyt poręczne i do takich prostych prac, lepiej korzystać z bardziej podstawowych metod cięcia.

Obróbka płyt gk jest kolejnym etapem pracy. Przy takiej obróbce również konieczne jest wykorzystanie niektórych narzędzi, między innymi struga lub poręcznego nożyka do tapet. Przydać nam się może na pewno również szpachelka, papier ścierny czy też gładź gipsowa. Materiały wykończeniowe takie jak płytki lub też farba, to także dodatkowe elementy, w które należy się wyposażyć.

W jaki sposób wykorzystuje się płyty kartonowo-gipsowe?

Płyty gk wykorzystuje się na naprawdę wiele różnorodnych sposobów. Jakich? Między innymi wykonuje się z nich ścianki działowe. To najprostszy sposób na odgraniczenie jakiejś przestrzeni. Może być to nawet ścianka prowadząca do kuchni czy też do łazienki, ponieważ na rynku występują płyty radzące sobie bardzo dobrze z podwyższonym stopniem wilgotności. Mają one lekko zielony odcień, dlatego łatwo można je rozpoznać w sklepie.

Sucha zabudowa może posłużyć nam również do prac wykończeniowych w łazience. Mowa tutaj między innymi o zabudowaniu WC lub też wanny, co zawsze estetyczniej wygląda. Obecnie wiele osób inwestuje również w sufity podwieszane, które także mogą być wykonywane z płyt gk. Takie płyty dają sporo możliwości. Dzięki nim można ukryć między innymi mało estetyczną instalację elektryczną lub też po prostu poprowadzić jakieś inne oświetlenie po suficie, między innymi LED. Takie rozwiązania pokazują, że płyty gk są uniwersalne.

Więcej porad znajdziesz w poradniku na https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/czym-i-jak-prawidlowo-ciac-plyty-kartonowogipsowe

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Solve : *
12 − 2 =